Otwarcie granic

Print Drukuj

Od 15 czerwca możliwe jest podróżowanie do większości krajów UE, w tym Polski, bez kwarantanny i z ograniczonymi kontrolami granicznymi. 16 czerwca przywrócono międzynarodowe połączenia lotnicze z Polską, z wyjątkiem niektórych krajów, takich jak Wielka Brytania, Irlandia Północna, Szwecja i Portugalia. Polacy mogą wjeżdżać do krajów UE, takich jak Chorwacja, Bułgaria, Włochy, Czechy, Niemcy, Francja, Belgia, Grecja, Szwajcaria, Islandia, Cypr i Austria.

Niektóre kraje nakładają dodatkowe obostrzenia, dlatego zaleca się sprawdzenie procedur wjazdowych. Przykładem jest Cyprus, gdzie wymagane jest przedstawienie aktualnych badań na COVID-19.

Ruch turystyczny do Czech nie obejmuje mieszkańców województwa śląskiego. Więcej szczegółów na temat podróży dostępnych jest na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Od 15 czerwca można podróżować do większości krajów UE, w tym do Polski. Oznacza to, że obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny, a kontrole graniczne będą miały wyrywkowy charakter.

Od 16 czerwca przywrócono międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski ( z wyjątkiem połączeń do Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii). Wciąż jednak zamknięte pozostają zewnętrzne granice UE.

Polacy mogą wjeżdżać do państw UE takich jak m.in.: Chorwacja, Bułgaria, Włochy, Czechy, Niemcy, Francja, Belgia, Grecja, Szwajcaria, Islandia, Cypr, Austria. 

Należy jednak pamiętać, że niektóre kraje pozostawiły pewne obostrzenia. Dlatego podróżując do danego państwa, warto sprawdzić procedury obowiązujące przy wjeździe: np. obywatele Polski udający się na Cypr muszą przedstawić aktualne badanie potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem. Natomiast wznowienie ruchu turystycznego do Czech nie obejmuje mieszkańców województwa śląskiego.

Więcej informacji na temat podróżowania do poszczególnych krajów można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych
 
Informacje o publikacji dokumentu