Elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty - mLegitymacja!

Print Drukuj

Od stycznia 2023 roku emeryci i renciści mogą korzystać z elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty za pomocą aplikacji mObywatel. Każdy uprawniony automatycznie uzyskuje mLegitymację bez potrzeby składania wniosków do ZUS. Osoby nowo uprawnione również otrzymują elektroniczną wersję legitymacji.

Opcja tradycyjnej legitymacji w formie plastikowej jest dostępna na wniosek. ZUS zapewnia, że nawet posiadacze plastikowych kart mogą uzyskać elektroniczną wersję legitymacji, która pozostaje ważna zgodnie z jej terminem. Użytkownicy mogą swobodnie posługiwać się obiema wersjami legitymacji.

Wprowadzenie mLegitymacji jest proste, wymagane są jedynie podstawowe czynności w aplikacji. Osoby, które uzyskały uprawnienia w 2023 roku, nie otrzymają plastikowej karty, mają natomiast dostęp do mLegitymacji.

Tradycyjne legitymacje zachowują ważność, a korzystanie z mLegitymacji jest opcjonalne. Więcej informacji dostępnych jest na stronie ministerialnej oraz w ulotkach informacyjnych.

Informacje o wybranych załącznikach

  • mLegitymacja - ulotka:

    Załącznik dotyczy wprowadzenia elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty, znanej jako mLegitymacja, która może być przechowywana na urządzeniach mobilnych. Kluczowym punktem jest to, że od stycznia 2023 r. każdy emeryt lub rencista ma dostęp do mLegitymacji poprzez aplikację mObywatel, co ułatwia potwierdzanie uprawnień oraz korzystanie z przysługujących ulg.

Pełne treści załączników znajdziesz w artykule.


Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji emeryta–rencisty w bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Legitymacje można zainstalować w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel.


Od tego roku wszyscy emeryci i renciści automatycznie uzyskają mLegitymację. Nie wymaga to składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawi mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie.

Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej.

Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty plastikowej, mają taką możliwość. Wystarczy, złożyć odpowiedni wniosek do ZUS (formularz ERL).

ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiada już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Tradycyjna legitymacja pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami.

Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki:
  • uruchomienie aplikacji,
  • kliknięcie opcji „dodaj dokument"
  • wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty".
Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty.

Osoby korzystające ze swoich tradycyjnych legitymacji nie muszą się martwić. Zachowują one swoją ważność zgodnie ze wskazanym na nich terminie. mLegitymacja daje emerytom i rencistom możliwość korzystania z dokumentu w wersji elektronicznej, jednak korzystanie z niej nie jest obowiązkowe.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie ministerialnej:
https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/legitymacja-emeryta-rencisty

Zapraszamy!

Pobierz: ulotka informacyjna mLegitymacja
Pobierz: Inforgrafika - jak zainstalować mLegitymację
Informacje o publikacji dokumentu