INSTRUKCJA SKŁADANIA WNIOSKÓW DO WYDZIAŁU
DS. KOORDYNACJI PRZEZ PLATFORMĘ E-PUAP:
* Instrukcja e-PUAP
W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą rozprzestrzeniania się koronawirusa, sala obsługi została czasowo zamknięta.
W SPRAWACH ZASIŁKÓW PO PRACY ZA GRANICĄ PROSIMY O SKŁADANIE WNIOSKÓW WYŁĄCZNIE DROGĄ POCZTOWĄ LUB PRZEZ PLATFORMĘ E-PUAP.
56 669 39 25
56 669 39 44
56 669 39 45
56 669 39 47
56 669 39 48
Zasady przyznawania prawa do zasiłku
W przypadku utraty pracy w Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, masz możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach i w wysokości zasiłku wypłacanego w danym państwie.
Jeśli nie starałeś się lub nie otrzymałeś zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowałeś, a powróciłeś do Polski, lub gdy podejmowałeś w przeszłości zatrudnienie na terenie państw UE, EOG i Szwajcarii i ostatnio byłeś zatrudniony w Polsce, możesz nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych przy zaliczeniu okresów pracy spełnionych w pańswtach UE, EOG i Szwajcarii na podstawie polskiego ustawodawstwa, w przypadku gdy:
– ostatni okres zatrudnienia (ubezpieczenia) nie był spełniony na terenie Polski, ale według kryteriów określonych w art.11 rozporządzenia nr 987/2009 jesteś pracownikiem powracającym i podczas ostatniej pracy za granicą posiadałeś w Polsce miejsce zamieszkania;
– ostatni okres zatrudnienia (ubezpieczenia) był spełniony na terenie Polski, a okres zatrudnienia (ubezpieczenia) przebyty za granicą wpłynie na wysokość bądź okres pobierania przyznanego Ci zasiłku;
– suma okresów zatrudnienia (ubezpieczenia) wynosi łącznie co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Okresy pracy w Polsce i okresy pracy/działalności gospodarczej wykonywanej za granicą podlegają zsumowaniu.
WAŻNE: Przebyty okres pracy w innym państwie członkowskim należy potwierdzić stosownym dokumentem PD U1, dawnym formularzem E 301, sed U 002 (wymienianymi tylko między instytucjami).
Procedura nabycia zasiłku dla bezrobotnych w Polsce
Krok po kroku
- zarejestruj się we właściwym powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny,
- wypełnij wniosek o przyznanie prawa do zasiłku- do pobrania w zakładce
PLIKI DO POBRANIA, - do wniosku dołącz (kserokopie poświadczone za zgodność z oryginałem):
- zaświadczenie lub decyzja z powiatowego urzędu pracy o statusie osoby bezrobotnej
- dokument tożsamości,
- wszystkie świadectwa pracy z Polski, umowy zlecenia, rachunki do umów, zaświadczenia z ZUS dot. prowadzenia działalności gospodarczej,
- książeczka wojskowa w przypadku mężczyzn.
Kserokopię formularza (lub formularzy) E 301/PD U1 poświadczających pracę za granicą, (w przypadku braku tych dokumentów należy, równocześnie z wnioskiem o przyznanie prawa do zasiłku, złożyć wniosek o pośrednictwo WUP w Toruniu w uzyskaniu dokumentu potwierdzającego okresy ubezpieczenia/zatrudnienia na terenie UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii- do pobrania w zakładce PLIKI DO POBRANIA wraz z dokumentami dot. zatrudnienia za granicą.
WAŻNE: wysokość zasiłku i okres pobierania zasiłku określają przepisy krajowe.
PD U1 potwierdzający okresy ubezpieczenia/zatrudnienia w Polsce
Jeśli starasz się o zasiłek lub o jego podwyższenie w innym kraju niż Polska, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu wyda na Twój wniosek dokument PD U1- do pobrania w zakładce
PLIKI DO POBRANIA, potwierdzający okresy zatrudnienia (ubezpieczenia) i prowadzonej działalności na własny rachunek w Polsce. W takim przypadku należy złożyć:
– kserokopie świadectw pracy (w przypadku zatrudnienia na niepełny etat konieczne jest dostarczanie zaświadczenia z ZUS lub od pracodawcy o wysokości uzyskanego wynagrodzenia za pracę za poszczególne miesiące),
– decyzje o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej – jeśli była prowadzona działalność gospodarcza na terenie Polski (lub o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej).
– zaświadczenie ZUS o wysokości opłacanej składki na Fundusz Pracy (podstawą wymiaru składki jest co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę- jeśli dotyczy),
– inne dokumenty potwierdzające okres ubezpieczenia, za który była opłacana składka na Fundusz Pracy, np. od umowy zlecenia – zaświadczenie z ZUS lub od pracodawcy – o wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia, podstawą wymiaru składki jest co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.