W 2020 roku ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego zostało zlecone badanie „Działania zrealizowane ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2016-2019. Efektywność wsparcia". Wykonawcą badania była firma I LAB STORY Pracownia Badań Społecznych Joanna Lajstet. Badanie zrealizowano przy zastosowaniu analizy danych zastanych oraz badania kwestionariuszowego z przedstawicielami pracowników powiatowych urzędów pracy oraz przedstawicielami 5 organizacji pracodawców. Celem badania była ocena w jakim stopniu zostały osiągnięte cele KFS, czyli w jakim stopniu działania finansowane z KFS były dopasowane do potrzeb pracodawców i pracowników.
Analiza wykazała, że najwięcej wniosków na dofinansowanie działań złożono w PUP w Bydgoszczy, PUP dla Miasta Torunia oraz PUP we Włocławku. Średnia kwota wsparcia na uczestnika w latach 2016-2019 wynosiła 1755 zł. Często przyjmowanym przez PUP kryterium udzielania wsparcia był rodzaj kompetencji jakie dałoby wsparcie – głównie finansowano kursy w zakresie kompetencji twardych, a odrzucano wnioski dotyczące kompetencji miękkich. Udzielone wsparcie w znacznym stopniu odpowiadało na zapotrzebowanie pracodawców.
Dominującym rodzajem wsparcia z KFS były kursy (92,4% uczestników), natomiast egzaminy i studia podyplomowe były finansowane w mniejszej skali niż zainteresowanie pracodawców. Z badania wynika, że pracodawcy oczekują większej elastyczności co do wyboru szkoleń, które mogą być finansowane z KFS i finansowania szkoleń specjalistycznych.
W rekomendacjach autorzy raportu podkreślają, że należy usprawnić m.in. proces przyznawania środków z KFS, zwiększyć elastyczność procedur przyznawania środków (np. wydłużyć czas na składanie wniosków, umożliwić na większą skalę finansowanie szkoleń specjalistycznych), zwiększyć dostępność wsparcia zwłaszcza dla małych pracodawców. Pojawił się również postulat, aby
priorytety przyznawania środków z KFS były konsultowane z przedstawicielami lokalnych instytucji rynku pracy oraz organizacjami pracodawców.