Zasady podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy na podstawie przepisów specjalnych
Obywatele Ukrainy – zarówno ci, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., jak i ci, którzy już wcześniej przebywali w Polsce – mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń.
Jedynie po stronie pracodawcy leży obowiązek zgłoszenia faktu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy korzystającego ze swobodnego dostępu do rynku pracy do powiatowego urzędu pracy w swoim powiecie poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podjęcia pracy. Jest to jedyna formalność!
Ważne! Obywatel Ukrainy, który przed 24 lutego 2022 r. legalnie pracował w Polsce, nie musi robić nic, by dalej móc legalnie pracować u tego pracodawcy. Jeśli chce natomiast zmienić pracodawcę, nie potrzebuje do tego żadnego zezwolenia.
Zasady podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy na podstawie dotychczasowych przepisów
Pracodawcy polscy w dalszym ciągu mogą występować o zezwolenia na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Może to mieć uzasadnienie w przypadku tych obywateli Ukrainy i pracodawców polskich, którzy chcą zawrzeć dłuższe umowy (np. na 3 lata jak w przypadku zezwoleń na pracę), przepisy specjalne przewidziane są bowiem na okres do 18 miesięcy.
Poniższe linki prowadzą do stron omawiających dotychczasowe zasady zatrudniania cudzoziemców.
Informacja dla pracodawcyInformacja dla cudzoziemca