Agencje Zatrudnienia

Print Drukuj
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług agencji zatrudnienia jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru agencji zatrudnienia.

Agencje Zatrudnienia mogą świadczyć usługi w zakresie:
  • pośrednictwa pracy:
    • na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
    • poza granicami kraju
  • doradztwa personalnego
  • poradnictwa zawodowego
  • pracy tymczasowej.
Wpisowi do rejestru podlega również wykonywanie ww. usług, z wyłączeniem pracy tymczasowej, przez jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe, stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne i zawodowe oraz inne organizacje, których statutowym celem jest świadczenie tych usług.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 214) wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia prowadzony jest przez marszałka województwa właściwego dla siedziby podmiotu ubiegającego się o wpis.

Zasady ubiegania się o wpis do rejestru agencji zatrudnienia

  1. Wpisu do rejestru agencji zatrudnienia dokonuje marszałek województwa właściwy dla siedziby podmiotu ubiegającego się o wpis - na podstawie wniosku złożonego w formie papierowej bądź elektronicznej – opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
  2. Wraz z wnioskiem podmiot składa: Dowód wpłaty powinien zawierać dane podmiotu dokonującego wpłaty.
    • oświadczenie dla ubiegających się o certyfikat agencji zatrudnienia;
    • potwierdzenie dokonania opłaty w wysokości 200 zł na konto wskazane przez podmiot upoważniony przez marszałka województwa do prowadzenia rejestru agencji zatrudnieni  z dopiskiem - "Wpis do rejestru agencji zatrudnienia". Dowód wpłaty powinien zawierać dane podmiotu dokonującego wpłaty.
  3. Marszałek województwa wydaje Certyfikat o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Rejestr podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia jest jawny - prowadzony w formie elektronicznej dostępny w serwisie https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz. Uprawnienie do świadczenia pracy tymczasowej potwierdza osobny certyfikat.

Ponadto:
  • podmioty wpisane do Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ) zobowiązane są do składania informacji z działalności w terminie do 31 stycznia każdego roku za rok poprzedni;
  • podmiot może zostać wykreślony z rejestru na własny wniosek lub w przypadku naruszenia przepisów regulujących działalność agencji zatrudnienia.
Wydanie decyzji o wykreśleniu z rejestru agencji zatrudnienia na pisemny wniosek podmiotu podlega opłacie skarbowej w wysokości 10 zł zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej.

Opłatę skarbową należy wnieść na rachunek podmiotu upoważnionego do pobierania opłaty skarbowej z dopiskiem: "Za wydanie decyzji o wykreśleniu z rejestru agencji zatrudnienia".
Informacje o publikacji dokumentu


Agencje zatrudnienia

Print Drukuj

INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE AGENCJI ZATRUDNIENIA

Uregulowania związane z warunkami wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawarte są w szczególności w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, natomiast uregulowania związane z wpisem do rejestru agencji zatrudnienia i prowadzeniem działalności przez agencje zatrudnienia zawarte są w ustawie z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz w ustawach szczególnych, regulujących poszczególne zakresy prowadzenia agencji zatrudnienia (ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Zgodnie z art. 305 ust. 2 ustawy dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie:

1) pośrednictwa pracy, które obejmuje usługi wskazane w art. 81 ust. 2, cyt. ustawy oraz:

a) kierowanie osób do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, o którym mowa w art. 338 ust. 1 cyt. ustawy,

b) kierowanie cudzoziemców do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej do podmiotów prowadzących działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 337 cyt. ustawy,

c) gromadzenie i udostępnianie informacji o wolnych i poszukiwanych miejscach pracy za pośrednictwem systemów teleinformatycznych,

2) pracy tymczasowej, polegającej na zatrudnianiu pracowników i kierowaniu tych pracowników oraz osób niebędących pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, na zasadach określonych w przepisach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych – jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru agencji zatrudnienia. 

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców, od których wymagane jest posiadanie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest możliwe po 2 latach od wpisu do rejestru agencji zatrudnienia i świadczeniu usługi, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lub 2.

Rejestr agencji zatrudnienia prowadzi marszałek województwa. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego organem właściwym do prowadzenia ww. rejestru jest Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, działający z upoważnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

PRZEDSIĘBIORCY ZAGRANICZNI:

Wpisowi do rejestru agencji zatrudnienia podlega również wykonywanie ww. usług w zakresie pośrednictwa i pracy tymczasowej przez przedsiębiorcę zagranicznego:

1) prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach oddziału w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, który może korzystać ze swobody świadczenia usług na podstawie umów zawartych przez te państwa z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, posiadającego uprawnienia i prowadzącego zgodnie z prawem działalność w zakresie pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej na terytorium tego państwa oraz zamierzającego świadczyć tę usługę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) z państw spoza Unii Europejskiej, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz państw nieposiadających umów w zakresie świadczenia usług pośrednictwa pracy, oraz pracy tymczasowej, o ile prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w postaci spółki zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) świadczącego usługi pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o ile na podstawie odrębnych przepisów lub umów międzynarodowych jest uprawniony do prowadzenia takiej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego wpisu do rejestru agencji zatrudnienia dokonuje marszałek województwa wskazany przez przedsiębiorcę zagranicznego spośród marszałków województw właściwych ze względu na adres miejsca świadczenia usług.

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców, od których wymagane jest posiadanie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest możliwe po 2 latach od wpisu do rejestru agencji zatrudnienia i świadczeniu usługi pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej.
Prowadzenie ww. działalności jest możliwe po uzyskaniu zmiany wpisu w rejestrze agencji zatrudnienia.

Dodatkowo przedsiębiorca zagraniczny do wniosku o wpis do rejestru agencji zatrudnienia dołącza sporządzone przez tłumacza przysięgłego tłumaczenie na język polski dokumentu uprawniającego tego przedsiębiorcę do prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej na terytorium państwa pochodzenia oraz dokument potwierdzający upoważnienie wydane dla osoby składającej wniosek do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego.

 

​​​​​WAŻNE:

Certyfikaty o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, uprawniające do świadczenia pośrednictwa pracy albo pracy tymczasowej, wydane agencjom zatrudnienia przez Marszałka Województwa na podstawie przepisów poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zachowują ważność do czasu wykreślenia podmiotu z rejestru agencji zatrudnienia.

Rejestr agencji zatrudnienia jest jawny i prowadzony w systemie teleinformatycznym, dostępny na stronie https://stor.praca.gov.pl/portal/kraz

 

 

Informacje o publikacji dokumentu